Багатопрофільний
лікувально-діагностичий центр

Час роботи:
Пн-Пт 08:30-18:00
Сб 09:30-14:00

+38 (050)-700-87-87 Замовити дзвінок

Цистит

Цистит

Цистит - запалення слизової оболонки сечового міхура. Спостерігається в людей різного віку, у жінок часті­ше, ніж у чоловіків. У чоловіків цистит зустрічається рідко і зазвичай виявляється пов’язаним із захворюваннями сечових шляхів.
 Виділяють первиннийцистит, що розвивається в первинно здоровому органі, і вторинний, який ускладнює будь-яке захворювання чи аномалію органів сечостатевої системи (клапан чи стриктуру сечівника, дивер­тикул сечового міхура, порушення його іннервації, аденому та рак передміхурової залози, камені, пухлини сечового міхура, міхурово-піхвові нориці та ін.)

Як правило, цистит викликається представниками умовно-патогенної флори – кишковою паличкою, стрептококами, стафілококами і т.д. Іноді цистит виникає через інфікування збудниками захворювань, що передаються статевим шляхом, – мікоплазмою і уреаплазмою.

Гострий цистит виникає раптово через кілька годин після охолодження чи дії іншого провокуючого чинника. Основні симптоми: часте й болюче сечовипускання, біль у ділянці сечового міхура, піурія. У деяких хворих позиви до сечовипускання виникають з інтервалом 30-40 хв., але в більшості з них ці інтервали скорочуються до кількох хвилин і при інтенсивному процесі йдуть один за одним безперервно і вдень і вночі. Сечовипускання супроводжується болем, інтенсивність якого часто зростає перед позивом до сечовипускання і безпосередньо після нього, набуваючи майже постійного характеру. Хворі не можуть спинити позив, втрачають працездатність. У зв'язку з частими позивами до сечовипускання і їхньою імперативністю виникає несправжнє нетримання сечі.

Діагноз гострого циститу ґрунтується на характерній клініці і даних лабораторного дослідження сечі. Лейкоцити виявляють у всіх порціях сечі, і припинення лейкоцитурії можна розцінювати як видужання. Ступінь лейкоцитурії звичайно відповідає вираженості морфологічних змін слизової оболонки. Лейкоцити можуть покривати усе поле зору, впливаючи на колір, прозорість сечі Виявляється протеїнурія - від слідів білка до 0,99-33 г/л. У разі гострого циститу в сечі виявляються еритроцити (30-80 у полі зору), рідше спостерігається макро-гематурія (при вірусному та гематурічному циститі).Хворим на гострий цистит інструментальні дослідження протипоказані. Цистоскопія доцільна, якщо захворювання триває понад 2-3 тижні (для з'ясування причини тривалого перебігу).

Швидке лікування циститу і повне відновлення слизової оболонки сечового міхура можливе при своєчасному початку лікування та використанні препаратів достатньої ефективності. Слід підкреслити, що шанси на повне позбавлення від циститу зростають при своєчасній постановці діагнозу і застосуванні препаратів, які згубно впливають на збудників інфекції. Пізній початок лікування і призначення ліків, які лише усувають симптоми циститу, не впливав на патогенну флору, може призвести до переходу гострого циститу в хронічний.

 

Цистит