Інфекційні хвороби

Інфекційні хвороби

Інфекційні хвороби

Інфекційними захворюваннями називають розлади здоров'я, які спричиняються дією живих збудників, отруйними продуктами їх життєдіяльності або патогенними білками. Ці хвороби мають характерні ознаки, які дозволяють відрізнити їх від інших, а саме:

 1. Специфічний збудник, який викликає саме це захворювання.
 2. Заразність, тобто швидке розповсюдження завдяки розмноженню і передачі збудника від хворих до здорових людей або від тварин до людей.
 3. Циклічність розвитку і перебігу.
 4. Формування нечутливості до збудника після одужання.

Інфекційні хвороби спричиняють:

 • бактерії;
 • віруси;
 • паразитичні грибки;
 • найпростіші;
 • гельмінти;
 • отруйні продукти, які виділяють збудники захворювань;
 • пріони (отруйні білки, які спричиняють порушення структури білків організму).

Інфекційні хвороби людей поділяють на дві великі групи по джерелам зараження:

 • зоонозні;
 • антропонозні.

Захворювання першої групи є спільними з тваринами. Як правило, людина заражається від хворих тварин. Більшість цих хвороб передається також від людини до людини.

Хворобами другої групи хворіють виключно люди, оскільки тварини нечутливі до цих збудників.

Інфекційні захворювання мають циклічний перебіг:

 1. Інкубаційний період. Починається з проникнення збудника в організм і завершується появою перших ознак хвороби. Цей період є різним для різних захворювань. Тривалість його коливається від кількох годин до 10–15 років.
 2. Період передвісників. Це невеликий проміжок часу, коли у хворого з'являються перші неспецифічні ознаки захворювання (слабість, запаморочення, сонливість, нудота, кашель, підвищення температури та інші). Ці ознаки характерні для багатьох хвороб, тому визначити точний діагноз в цей час не вдається.
 3. Період активного прояву. Всі характерні для цієї хвороби ознаки з'являються саме в цей час, що дозволяє визначити діагноз і призначити специфічне лікування.
 4. Період одужання. Ознаки захворювання поступово зникають, і хворий одужує.

Імунна система дитини суттєво відрізняється від імунної системи дорослої людини. Через цю різницю інфекційні хвороби дітей мають значні відмінності. На такі захворювання, як кір, краснуха, епідемічний паротит (свинка), вітряна віспа, скарлатина, кашлюк (коклюш), хворіють тільки діти. Ці особливості дитячого організму також враховують при лікуванні та профілактиці.

Найбільш розповсюджені інфекційні захворювання лікують антибіотиками, сульфаніламідами та іншими хіміотерапевтичними засобами. Профілактику інфекцій проводять за допомогою щеплень специфічними вакцинами.