Мастопатія: причини, діагностика, лікування

Сучасне покоління жінок страждає від мастопатії більше за всі попередні (принаймні, з часів виникнення писемності). Цьому сприяє спосіб життя, що склався після так званої сексуальної революції, погіршення екологічних умов і тривала економічна криза на тлі суттєвого науково-технічного прогресу: вона змушує сім’ї обмежитись однією дитиною або взагалі відкласти народження первістка.
Разом ці чинники призводять до гормональних розладів у жіночому організмі, а це, в свою чергу, спричиняє зміни структури молочних залоз. Найбільша небезпека в тому, що заклопотані жінки часто не зважають на біль чи дискомфорт у грудях і зволікають із відвідуванням лікаря, нехтуючи навіть плановим медоглядом.
Тож, як розвивається мастопатія і чим вона може загрожувати?
Причини мастопатії, зв’язок із гормональним фоном
Мастопатія (від д.-гр. «ураження грудей, біль у грудях») – захворювання молочної залози, що характеризується незлоякісним розростанням її тканин. Дати поштовх до розвитку хвороби можуть:
- запальні та інфекційні захворювання органів малого тазу;
- переривання вагітності або довготривала її відсутність;
- відмова від грудного вигодовування, травмування грудей;
- ендокринні патології (найчастіше це гіпо- або гіпертиреоз, але інколи мастопатію пов’язують навіть із сахарним діабетом);
- стреси, шкідливі звички, надмірна вага.
Але основна причина мастопатії – відхилення від норми рівню деяких статевих гормонів: відомо, що до неконтрольованого росту сполучних тканин призводить гіперестрогенія, обтяжена дефіцитом прогестерону та надлишковою виробкою пролактину.
Ознаки мастопатії. Самообстеження
На мастопатію зазвичай вказує один або декілька з наступних симптомів:
- зміна форми або розміру молочної залози;
- ущільнення, важкість у грудях;
- біль (пов’язаний із місячним циклом або постійний, локалізований в одній залозі чи двосторонній), можлива іррадіація болю у пахвові лімфовузли або в плече;
- запалення або втягування сосків, серозні (білясті) виділення.
Навіть якщо жодної з ознак ви в себе не помітили, варто періодично проводити самоогляд молочних залоз (бажано щомісяця, на 7-10 день циклу). Техніка самообстеження складається з наступних кроків.
- Огляд перед дзеркалом: треба впевнитися, що груди не змінили форми, їх ареоли природнього кольору, не стягненні і не розширені, а на сосках немає виразок чи скоринок.
- Пальпація залоз у двох положеннях: лежачи (із валіком під лопаткою) та стоячи. Рука зі сторони, що обстежується, повинна бути піднятою, а передпліччя – заведеним за голову.
При підозрі на новоутворення у залозі треба обов’язково звернутись до медичного закладу. Якщо ж ви вважаєте, що зараз «нема часу» (грошей, настрою і т.ін.) – добре, зачекайте місяць, кожні 5-7 діб повторюючи огляд та занотовуючи результати. Якщо і в наступному циклі «вузол» залишиться на місці, виправдань для зволікання вже не буде!
Методи діагностики
Лабораторна діагностика мастопатії та її причин включає в себе апаратні дослідження (УЗД або мамографію), цитологію виділень з сосків та аналіз крові на
- гормони яєчників, надниркових залоз (естрогени, андрогени, прогестерон) і гіпофіза (пролактин);
- гормони щитовидної залози (ТТГ, Т3 і Т4-вільний).
Відповідь на питання «Що обрати – УЗ-дослідження або мамографію?» неоднозначна:
- УЗД безпечне, дає можливість оцінити стан сусідніх лімфовузлів і краще візуалізує новоутворення у залозах пружної структури (у пацієнток до 35-40 років);
- мамографія дає невелике променеве навантаження, але надзвичайно ефективна для діагностики протокових утворень та при дослідженні залоз із віковими змінами (після 40 років).
У спірних випадках застосовують обидва методи, а при підозрі на онкологію (одиночні пухлини з нечітким контуром і схильністю до росту) призначають ще й біопсію – забір тканин для дослідження.
Діагноз встановлено – що далі?
Лікування мастопатії за потреби може бути симптоматичним (зняття набряку і больового синдрому), але загалом воно направлене на боротьбу з первинними патологіями – причинами хвороби. З медикаментів можуть призначатися комбіновані оральні контрацептиви або окремі гормональні препарати, ліки для корекції функції щитовидної залози (зокрема, препарати йоду) і різні гомеопатичні засоби.
Для підтримки організму під час терапії важливо:
- не палити, не зловживати алкоголем;
- пити менше кави та чаю, або обирати різновиди зі зниженим вмістом таніну і кофеїну;
- збалансувати раціон, вживати більше вітамінів та рослинної клітковини;
- приймати гепатопротектори – препарати для захисту печінки (за рекомендацією лікаря).
На жаль, інколи мастопатія призводить до необоротних змін у тканинах залози. У випадках, коли консервативне лікування не допомагає або є ризик переродження новоутворення у злоякісне, ділянку залози видаляють хірургічно.
На щастя, операції можна уникнути, якщо діагностувати мастопатію на ранньому етапі та своєчасно почати її лікування.