Мастопатія: причини, діагностика, лікування

Мастопатія – наскільки це серйозно? Відповідь залежить від того , як швидко її симптоми буде помічено і чи вдасться встановити та нейтралізувати причини розвинення патології.

Мастопатія: причини, діагностика, лікування

04.05.2016

Сучасне покоління жінок страждає від мастопатії більше за всі попередні (принаймні, з часів виникнення писемності). Цьому сприяє спосіб життя, що склався після так званої сексуальної революції, погіршення екологічних умов і тривала економічна криза на тлі суттєвого науково-технічного прогресу: вона змушує сім’ї обмежитись однією дитиною або взагалі відкласти народження первістка.

Разом ці чинники призводять до гормональних розладів у жіночому організмі, а це, в свою чергу, спричиняє зміни структури молочних залоз. Найбільша небезпека в тому, що заклопотані жінки часто не зважають на біль чи дискомфорт у грудях і зволікають із відвідуванням лікаря, нехтуючи навіть плановим медоглядом.

Тож, як розвивається мастопатія і чим вона може загрожувати?

 Причини мастопатії, зв’язок із гормональним фоном 

Мастопатія (від д.-гр. «ураження грудей, біль у грудях») – захворювання молочної залози, що характеризується незлоякісним розростанням її тканин. Дати поштовх до розвитку хвороби можуть:

 1. запальні та інфекційні захворювання органів малого тазу;
 2. переривання вагітності або довготривала її відсутність;
 3. відмова від грудного вигодовування, травмування грудей;
 4. ендокринні патології (найчастіше це гіпо- або гіпертиреоз, але інколи мастопатію пов’язують навіть із сахарним діабетом);
 5. стреси, шкідливі звички, надмірна вага.

Але основна причина мастопатії – відхилення від норми рівню деяких статевих гормонів: відомо, що до неконтрольованого росту сполучних тканин призводить гіперестрогенія, обтяжена дефіцитом прогестерону та надлишковою виробкою пролактину.

 Ознаки мастопатії. Самообстеження

На мастопатію зазвичай вказує один або декілька з наступних симптомів:

 1. зміна форми або розміру молочної залози;
 2. ущільнення, важкість у грудях;
 3. біль (пов’язаний із місячним циклом або постійний, локалізований в одній залозі чи двосторонній), можлива іррадіація болю у пахвові лімфовузли або в плече;
 4. запалення або втягування сосків, серозні (білясті) виділення.

Навіть якщо жодної з ознак ви в себе не помітили, варто періодично проводити самоогляд молочних залоз (бажано щомісяця, на 7-10 день циклу). Техніка самообстеження складається з наступних кроків.

 1. Огляд перед дзеркалом: треба впевнитися, що груди не змінили форми, їх ареоли природнього кольору, не стягненні і не розширені, а на сосках немає виразок чи скоринок.
 2.  Пальпація залоз у двох положеннях: лежачи (із валіком під лопаткою) та стоячи. Рука зі сторони, що обстежується, повинна бути піднятою, а передпліччя – заведеним за голову.

При підозрі на новоутворення у залозі треба обов’язково звернутись до медичного закладу. Якщо ж ви вважаєте, що зараз «нема часу» (грошей, настрою і т.ін.) – добре, зачекайте місяць, кожні 5-7 діб повторюючи огляд та занотовуючи результати. Якщо і в наступному циклі «вузол» залишиться на місці, виправдань для зволікання вже не буде!

Методи діагностики 

Лабораторна діагностика мастопатії та її причин включає в себе апаратні дослідження (УЗД або мамографію), цитологію виділень з сосків та аналіз крові на

 1.  гормони яєчників, надниркових залоз (естрогени, андрогени, прогестерон) і гіпофіза (пролактин);
 2.  гормони щитовидної залози (ТТГ, Т3 і Т4-вільний).

Відповідь на питання «Що обрати – УЗ-дослідження або мамографію?» неоднозначна:

 1.  УЗД безпечне, дає можливість оцінити стан сусідніх лімфовузлів і краще візуалізує новоутворення у залозах пружної структури (у пацієнток до 35-40 років);
 2.  мамографія дає невелике променеве навантаження, але надзвичайно ефективна для діагностики протокових утворень та при дослідженні залоз із віковими змінами (після 40 років).

У спірних випадках застосовують обидва методи, а при підозрі на онкологію (одиночні пухлини з нечітким контуром і схильністю до росту) призначають ще й біопсію – забір тканин для дослідження.

Діагноз встановлено – що далі? 

Лікування мастопатії за потреби може бути симптоматичним (зняття набряку і больового синдрому), але загалом воно направлене на боротьбу з первинними патологіями – причинами хвороби. З медикаментів можуть призначатися комбіновані оральні контрацептиви або окремі гормональні препарати, ліки для корекції функції щитовидної залози (зокрема, препарати йоду) і різні гомеопатичні засоби.

Для підтримки організму під час терапії важливо:

 1. не палити, не зловживати алкоголем;
 2. пити менше кави та чаю, або обирати різновиди зі зниженим вмістом таніну і кофеїну;
 3. збалансувати раціон, вживати більше вітамінів та рослинної клітковини;
 4. приймати гепатопротектори – препарати для захисту печінки (за рекомендацією лікаря).

На жаль, інколи мастопатія призводить до необоротних змін у тканинах залози. У випадках, коли консервативне лікування не допомагає або є ризик переродження новоутворення у злоякісне, ділянку залози видаляють хірургічно.

На щастя, операції можна уникнути, якщо діагностувати мастопатію на ранньому етапі та своєчасно почати її лікування.

Повернутися

де можливо
здати аналізи

Більше 12 лабораторій по всій Україні

подивитися на карті

Обладнання лабораторії

Найновіші аналізатори і аппарати

детальніше

Результати
online

Отримайте результати аналізів прямо зараз

Дізнатися про результати

Якість
сертифіковано

Стандарт: ISO:9001

сертификати і нагороди
Більше 400 видів послуг для Вашого здоров’я

У лабораторних відділеннях «Авіценна» ви можете бути певними, що про Вас піклуються.

Ми в соцмережах facebook